AKTYWNA EDUKACJA

 

Przełamujemy bariery językowe….Dzielimy się historią…

W ramach konkursu plastycznego uczniowie naszej szkoły wykonali prace przedstawiające bohaterów polskiej historii, które zostały wysłane do szkoły partnerskiej z Hiszpanii. Na pracach zostały umieszczone krótkie informacje dotyczące naszej historii i wielkich historycznych postaci. Otrzymaliśmy wiadomość , iż nasze prace zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej w formie gazetki. My również wiele dowiedzieliśmy się na temat historii Hiszpanii poprzez rysunki, które otrzymaliśmy z krótkim opisem. Kolejny projekt w ramach eTwinning pokazał uczniom jak ważna jest znajomość języków obcych i jak są one potrzebne do komunikowania się z przyjaciółmi z całego świata. To ciekawe doświadczenie potwierdziło, że bariery językowe należy pokonywać…
Zdjęcia dostępne są w galerii
 

08.06.2018 r. Lekcja otwarta z matematyki

W piątek, 8 czerwca w ramach programu Aktywna Tablica odbyła się lekcja otwarta z matematyki w klasie 6. Tematem zajęć był układ współrzędnych.
Zdjęcia dostępne są w galerii
 

07.06.2018 r. Lekcja otwarta w klasie I

W czwartek, 7 czerwca w ramach programu Aktywna Tablica odbyła się lekcja otwarta w klasie 1.
Zdjęcia dostępne są w galerii
 
Lekcje otwarte
W ramach rządowego programu Aktywna Tablica odbędą się lekcje otwarte:
- edukacja matematyczna 07.06.2018 r. o godz. 8:55 w klasie 1, temat: Obliczenia w zakresie 20  - prowadzący Beata Biały
 
 

29.05.2018 r.  Lekcja patriotyzmu wg naszego patrona

29 maja (wtorek) 2018 r. odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły. W związku z Jubileuszem 100-lecia niepodległości oraz z uwagi na trwanie w oczekiwaniu na ogłoszenie przez Kościół Sługi Bożego ks. Kard. S. Wyszyńskiego błogosławionym był to dzień niezwykle podniosły. Patron naszej szkoły ma bowiem ogromne zasługi na polu tworzenia 100-lecia niepodległości Polski. Od niego możemy się uczyć patriotyzmu. Dla Prymasa Tysiąclecia bowiem po Bogu najważniejsze były Ojczyzna, mowa polska, nasza historia i kultura, dlatego myślą przewodnią uroczystości były Jego słowa: Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce. Święto patronalne rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym w Małkowicach, do którego przemaszerowaliśmy w asyście pocztu sztandarowego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii  ks. Jerzy Sowa. Po mszy św. wróciliśmy z zaproszonymi gośćmi do szkoły, gdzie obejrzeliśmy występ w wykonaniu uczniów kl. IV i VI. Przybliżyli nam oni sylwetkę ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i przypomnieli ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Podniosły charakter święta patronalnego podkreślały odświętne stroje uczniów, zaś o rocznicy odzyskania niepodległości przypominały przypięte kotyliony. Po zakończonej części artystycznej pani dyrektor pogratulowała uczniom udanego występu, podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi a także wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do uświetnienia uroczystości. Następnie pani dyrektor wręczyła statuetki uczniom wyróżniającym się wzorową frekwencją, systematyczną i pilną pracą nad własnym rozwojem oraz tym, którzy uczestniczą w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, przełamując swoją nieśmiałość i podejmując dodatkowe obowiązki. nagrody książkowe odebrali także uczniowie będący zwycięzcami konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach szkolnych obchodów odzyskania niepodległości, którego celem było rozpowszechnianie wiedzy na temat sławnych postaci historycznych. Pamiątkowymi dyplomami nagrodzeni zostali uczniowie dbający o estetykę zeszytów przedmiotowych, pielęgnujący w ten sposób piękno mowy ojczystej. Kolejnym punktem programu był konkurs na najlepsze wykonanie hymnu szkoły, w którym wzięły udział wszystkie klasy. Nikt nie chciał oddać palmy pierwszeństwa, ostatecznie jednak wyłoniono zwycięzców w kategorii klas młodszych (klasa III) i starszych (klasa IV). Uczestnicząc w konkursowych zmaganiach, uczniowie łączyli przyjemne z pożytecznym i budowali swoje przywiązanie do szkolnych tradycji. Ostatnim akcentem Święta Patrona Szkoły było wspólne biesiadowanie i rozmowy, podczas których zebrani dzielili się swoimi wrażeniami.

Zdjęcia dostępne są w galerii

 

26.04.2018 r. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie klasy IV przygotowali program artystyczny, w którym przypomnieli najważniejsze fakty z II połowy XVIII w., dotyczące historii naszego kraju. W prezentowanej scence historycznej dzieci wspominały twórców konstytucji i wyszczególniały najważniejsze postanowienia tego aktu prawnego. Występ uczniów urozmaicały pieśni i utwory poetyckie o tematyce patriotycznej, podkreślające doniosłość wspominanych wydarzeń. Cała uroczystość była wyrazem szacunku dla wielkiego dokonania naszych przodków, jakim była pierwsza w Europie ustawa zasadnicza.

Zdjęcia dostępne są w galerii

 

28.03.2018 r. Wielkanoc

Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego człowieka czy narodu. Dzięki nim jesteśmy sobie bliżsi i świadomi swojej tożsamości narodowej. W naszej kulturze zarówno tradycje związane z Bożym Narodzeniem jak również Świętami Wielkanocnymi mają wiele cech wspólnych, gdyż podkreślają nasz narodowy charakter, naszą polską gościnność, serdeczność i głęboką pobożność. Kultywując nasze rodzime tradycje uczniowie klas V-VI wraz z wychowawcami przygotowali akademię wielkanocną nawiązującą do najważniejszych wartości i wydarzeń. Uczniowie klasy szóstej wraz z Panią Justyną Chudzik-Lis nawiązali korespondencję z uczniami z Hiszpanii w ramach europejskiej społeczności szkół eTwinning. Projekt ‘Easter’ polegał na wymianie kartek wielkanocnych z życzeniami w języku ojczystym oraz języku angielskim. To nowe doświadczenie miało na celu przełamywanie barier językowych oraz wzbudzenie wśród uczniów otwartości na inne kultury. Uczniowie poznali przy okazji projektu hiszpańskie tradycje związane z Wielkim Tygodniem, prezentując je społeczności szkolnej w postaci prezentacji. Na koniec złożyli życzenia w trzech językach: języku polskim, angielskim oraz hiszpańskim.

Zdjęcia dostępne są w galerii

 

26.03.2018 r. Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PANGEA   

Uczniowie klasy IV i V brali udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym Pangea. W szkolnym etapie tego konkursu uczestnicy zmagali się z 15 zadaniami. Konkurs był przeprowadzony online. 20 marca ogłoszono oficjalne wyniki konkursu z etapu szkolnego. Najlepiej zaprezentował się Karol Bugaryn z klasy V oraz Martyna Tajchman z klasy IV. Gratulacje!

Certyfikat

 

26.03.2018 r. Dzień liczby Pi

14 marca były obchodzony dzień liczby Pi. Uczniowie klas IV – VI również uczcili w marcu to święto dowiadując się - na razie w ramach ciekawostki - czym jest liczba Pi i gdzie się ją stosuje. Oglądali również film udostępniony przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe z okazji tego święta i rozwiązywali interaktywne zadania.

 

19.03.2018 r. Dzień św. Patryka

W poniedziałek 19 marca uczniowie klasy szóstej zaprezentowali prezentację na temat patrona Irlandii – Świętego Patryka. Co roku 17 marca obchodzony  jest  Dzień Świętego Patryka w różnych miejscach na całym świecie.  Uczniowie poznali symbole i tradycje obchodów  tego dnia. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, dlatego nasi uczniowie również przyłączyli się ubierając się na zielono. Było to nowe doświadczenie, któro poszerzyło ich wiedzę na temat krajów anglojęzycznych.

Zdjęcia dostępne są w galerii

 

23.02.2018 r. Dzień Języka Ojczystego

23 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach rozwijających ich kompetencje językowe i komunikacyjne. Dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego ćwiczyły poprawną wymowę i wykonywały ćwiczenia logopedyczne oraz grafomotoryczne. Uczniowie klasy VI poznawali historię polszczyzny i jej odmiany a także ciekawostki o języku polskim. Wzięli również udział w konkursie, którego celem było wyłonienie MISTRZA PIĘKNEJ WYMOWY. Działania te zrealizowane zostały w ramach szkolnych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, aby poprzez dbałość o piękno mowy ojczystej i usprawnianie czynności artykulacyjnych rozwijać rozumienie wartości języka narodowego. Język jest bowiem największą wartością każdego narodu, a naród żyje, dopóki język jego żyje.

Zdjęcia dostępne są w galerii