SZKOLNE OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

2018/2019

 
 

08.09.2018 r. Wyjątkowa uroczystość

8 września 2018 r.  odbyła się w naszej szkole uroczystość, która z uwagi na obchodzony JUBILEUSZ STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ miała wymiar patriotyczny. Pani dyrektor przywitała przybyłych gości  - żołnierzy 34. Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu, harcerzy ZHP Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich, przedstawiciela organu prowadzącego – Radny Gminy Orły pan Adam Janusz, a także grono pedagogiczne, pracowników niepedagogicznych, rodziców oraz uczniów. Podczas uroczystości wszyscy obecni włączyli się do  Ogólnopolskiego Projektu Narodowe Czytanie. Zaprezentowane zostały fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz teksty pochodzące z Antologii Niepodległości zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Odśpiewane zostały także pieśni patriotyczne, aby w ten sposób włączyć się w ogólnopolskie obchody Stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Goście otrzymali pamiątkowe egzemplarze powieści podstemplowane okolicznościową pieczątką przysłaną do naszej szkoły przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie p. dyrektor podziękowała wszystkim gościom za włączenie się w patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży, zaś nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie tej szkolnej uroczystości. Po części oficjalnej nadszedł czas na pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez żołnierzy WOT oraz zabawy z harcerzami. Dzieci miały możliwość postrzelać na paintballu, pojeździć na quadzie, pobawić się noktowizorem. Starsi uczniowie mogli wziąć  udział  w akcji Bohateron, młodsi mieli możliwość stworzenia Kącika Małego Patrioty. Pragniemy z tego miejsca podziękować również firmie  Bieszczady , która zasponsorowała wyroby wędliniarskie na ognisko.

 
 

 

2017/2018

 
REGULAMIN
 
 
 
 
 
 
 

07.05.2018 r.  Konkurs plastyczny

Dnia 07.05.18r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, którego celem było promowanie właściwych postaw i rozpowszechnianie wiedzy na temat sławnych postaci historycznych. W konkursie tym brali udział wszyscy uczniowie klas IV – VI. Postaci, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród młodych artystów to przede wszystkim: Jan Paweł II, Józef Piłsudski oraz Kard. Stefan Wyszyński, patron naszej szkoły. Prace wykonywane były różnymi technikami plastycznymi. Zostały przyznane następujące miejsca:

I miejsce: Michał Bereźnicki – portret J. Piłsudskiego

II miejsce: Bartosz Trojnar – portret J. Piłsudskiego
III miejsce: Gabriela Woźniak – kolaż na temat Janusza Korczaka
Część prac zostanie wysłana do szkoły partnerskiej w ramach europejskiej społeczności szkolnej e-Twinnig w celu podzielenia się wiedzą na temat naszych bohaterów narodowych

Zdjęcia dostępne są w galerii

 
04.05.2018 r. Gminna uroczystość rocznicy uchwalenia

 Konstytucji 3 Maja

4 maja 2018 r. wybrani uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami i p. dyrektor wzięli udział w uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Było to wydarzenie niezwykle doniosłe ze względu na rok, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie z poszczególnych szkół reprezentujący szkoły w pocztach sztandarowych oraz zgromadzeni goście uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Orłach, po czym uroczyście przemaszerowali do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałam Integracyjnymi w Orłach. Tam odbyła się akademia z udziałem zwycięzców IV Powiatowego konkursu Piosenki Patriotycznej. Jednym z nich w kategorii dziecięcej był Wojciech Cynk uczeń klasy II (wychowanek p. L. Lech, przygotowany przez p. J. Rajtmajera), który wykonał utwór "Szara piechota".

Zdjęcia dostępne są w galerii

 

26.04.2018 r. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie klasy IV przygotowali program artystyczny, w którym przypomnieli najważniejsze fakty z II połowy XVIII w., dotyczące historii naszego kraju. W prezentowanej scence historycznej dzieci wspominały twórców konstytucji i wyszczególniały najważniejsze postanowienia tego aktu prawnego. Występ uczniów urozmaicały pieśni i utwory poetyckie o tematyce patriotycznej, podkreślające doniosłość wspominanych wydarzeń. Cała uroczystość była wyrazem szacunku dla wielkiego dokonania naszych przodków, jakim była pierwsza w Europie ustawa zasadnicza.

Zdjęcia dostępne są w galerii

 

24.04.2018 r. Konkurs recytatorski "Piękna nasza Polska cała"

W Walawie 24.04.2018r. odbyła się VII edycja gminnego konkursu recytatorskiego pod hasłem „Piękna nasza Polska cała”. Jak corocznie nasza szkoła wytypowała uczniów wyłonionych podczas wewnętrznych eliminacji. Do konkursu zakwalifikowali się: ucz. Aurelia Sebzda (kl. I) recytując wiersz pt. „ Biel i czerwień”, ucz. Wojciech Cynk (kl. II) wiersz - „Pieśń spod Giewontu” M. Gajowniczek, Dagmara Benedyk ( kl. III) wiersz –„Pieśń o fladze” K. I. Gałczyński. Uczniów przygotowały p. Lucyna Lech i p. Beata Biały. Gratulujemy Dagmarce zdobycia III miejsca oraz udziału pozostałym uczestnikom konkursu recytatorskiego w reprezentowaniu szkoły.

Zdjęcia dostępne są w galerii

 

13.04.2018 r. Wizyta Pana Artura Brożyniaka

13 kwietnia (piątek) gościliśmy w progach  naszej szkoły znakomitego gościa. W związku z rocznicą stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę na nasze zaproszenie odpowiedział historyk oraz badacz naukowy IPN w Rzeszowie pan Artur Brożyniak. Przygotował on dla nas prelekcję na temat historii Polski od czasów zaborów do roku 1918 połączoną z prezentacją multimedialną. Nie zabrakło wątków lokalnych oraz ciekawostek biograficznych. Nasi uczniowie postanowili  uczcić tego dnia pamięć o Polakach poległych w czasie walk o niepodległość Polski – dlatego przyszli tego dnia elegancko ubrani w białe koszule, które ozdobiły kotyliony w narodowych barwach.

Zdjęcia dostępne są w galerii

 

12.04.2018 r. Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W związku z tym wydarzeniem w naszej szkole zorganizowany został Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, kształtowanie umiejętności głosowej interpretacji tekstów literackich i uwrażliwienie na piękno języka ojczystego. W zmaganiach, przebiegających w dwóch kategoriach wiekowych, uczestniczyło w sumie 15 osób. Uczniowie zmierzyli się z wylosowanymi przez siebie tekstami m.in. takich autorów, jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Małgorzata Nawrocka. Umiejętności dzieci były podziwiane przez wszystkich uczniów naszej szkoły. Zwycięzcą w kategorii klas I-III została Aurelia Sebzda, a na podium uplasowali się Michał Pszonak i Wojciech Cynk. W gronie uczniów klas IV-VI najlepszy okazał się Kacper Hawro, a drugie i trzecie miejsce przypadło w udziale Martynie Tajchman i Martynie Sękowskiej. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i życzymy wielu niezapomnianych chwil spędzonych z książką w dłoni.

 

17.03.2018 r. Kominek harcerski

17 marca odbyło się w naszej szkole spotkanie z harcerzami ZHP Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich. Jedną z form pracy harcerskiej jest kominek harcerski zwany również świeczkowiskiem. Właśnie podczas świeczkowiska nasi uczniowie dowiedzieli się, jakie są symbole i stopnie harcerskie, poznali harcerskie prawo, wysłuchali piosenek wykonanych przez uczestników biwaku. Zyskali także świadomość, że harcerz kocha Boga i Polskę, nie kłamie, sumiennie wypełnia swoje obowiązki, jest otwarty na drugiego człowieka i stara się być z każdym dniem coraz lepszy.

 
 

07.03.2018 r. Udział uczniów w uroczystości w Kaszycach

Obecny rok w naszej Ojczyźnie jest rokiem szczególnym. Przeżywamy bowiem setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. My również w naszej małej ojczyźnie mamy rok szczególny  ze względu na kolejną rocznicę tragicznych wydarzeń  we wsi Kaszyce. 7 marca 1943 roku ponad 100 osób poniosło śmierć z rąk hitlerowców i nacjonalistów ukraińskich, w tym trzynaścioro dzieci, kobiety i starcy. Uczniowie naszej szkoły opiekujący się sztandarem reprezentowali całą społeczność szkolną podczas obchodów 75. rocznicy pacyfikacji wsi Kaszyce.

 

23.02.2018 r. Dzień Języka Ojczystego

23 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach rozwijających ich kompetencje językowe i komunikacyjne. Dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego ćwiczyły poprawną wymowę i wykonywały ćwiczenia logopedyczne oraz grafomotoryczne. Uczniowie klasy VI poznawali historię polszczyzny i jej odmiany a także ciekawostki o języku polskim. Wzięli również udział w konkursie, którego celem było wyłonienie MISTRZA PIĘKNEJ WYMOWY. Działania te zrealizowane zostały w ramach szkolnych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, aby poprzez dbałość o piękno mowy ojczystej i usprawnianie czynności artykulacyjnych rozwijać rozumienie wartości języka narodowego. Język jest bowiem największą wartością każdego narodu, a naród żyje, dopóki język jego żyje.

Zdjęcia dostępne są w galerii
 
 

17.02.2018 r.  Spotkanie z żołnierzami

17 lutego 2018 r. w naszej szkole stacjonowali żołnierze 3. Kompanii Lekkiej Piechoty z Jarosławia z oraz harcerze z Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich. W spotkaniu inaugurującym realizację szkolnego programu obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział Wójt Gminy Orły Bogusław Słabicki, Sekretarz Gminy Orły Jan Janusz, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Podczas spotkania harcerze oraz uczniowie klas mundurowych z II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu zorganizowali zabawy integracyjne („Lina”, „Zamki”, „Pif-paf” itp.). Oprócz zabaw dużą radość sprawiło dzieciom malowanie twarzy. Serdecznie dziękujemy za obecność uczniom, rodzicom, nauczycielom i dostojnym gościom - wszystkim, którzy w sobotni wieczór zdecydowali się spędzić czas w naszej szkole.

Zdjęcia dostępne są w galerii